Kelkit İlçemizde Turizm

Kelkit’in antik kenti: Satala

Kelkit bölgesi antikçağda önemli yerleşim birimlerinden biriydi. Satala Kenti’nden çıkarılan Fidyes’in ünlü heykeli Afrodit bugün British Museum’da sergileniyor. Son yıllarda organik tarım projesiyle ön plana çıkan Kelkit, ekoturizmde de iddialı bir projeye hazırlanıyor.

 

 

Antik kent, Kelkit’in 17 kilometre güneydoğusunda. Şimdiki Sadak Köyü, antikçağda Satala adını taşıyordu. Satala, Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli askeri karargahı. Anadolu ve Kapadokya’dan Karadeniz’e geçen askeri yolların birleştiği bir kent. Çevresindeki tiyatro, yapı kalıntıları, motifli tuğlalar, sütun başlıkları, hayvan heykelcikleri, yazıtlar, Roma ve Erken Bizans dönemine ait. Antik kentten günümüze ulaşan, ünlü Yunan heykeltıraşı Fidyes’in heykeli Afrodit, şu anda Londra’daki British Museum’da.

Satala’nın eski Roma İmparatorluğu’nun dogudaki en önemli askerî ordugah şehri oldugu ispatlanmıstır. Satala her ne kadar askeri bir yer olsa da, buluntular burada medeniyetin de geliştiğini göstermektedir. Trianus’un  (MS 98-118) Kafkas seferi sırasında burada konakladıgını biliyoruz. Satala, konsül tarafindan gönderilen kişilerce idare edilmekteydi. İmparator Justinyen zamanında Satala’nın önemi daha da arttı. İmparator Heraklios zamanında Pers ve daha sonra İslam akınları sırasında Satala harap edildi.

XV.Roma lejyonunun üstlendigi bir yer olan Satala kenti, antik dönemde çok önemli bir merkezdi. Ünlü  Bizans tarihçisi Prokopios, Satala’nın artık olmayan surlarının dibinde Perslerle yapılan bir savastan söz etmistir. Prokopios’a göre,  “Fırat sınırının korunmasi amacıyla kurulan Satala, sadece stratejik bir amaçla Roma devlet sınırının ileri karakolu olma” görevini yerine getirmiştir.

Hitit, Asur, Makedonya, Roma Bizans hâkimiyetinde kalan Satala, bir ara önemini kaybetmis, ancak Trabzon Komnenoslari zamanında tekrar canlanmış ve onların mesire yeri olmustur. 6.yüzyilda imparator Justinyen zamanında bugün bile görülebilen büyük eserler yaptırılmıştır.

Bugün Sadak’ta bulunan harabeler, amfi-tiyatro şeklinde yükselen bir dagın etegindedir. Kalenin Pers tehlikesine karşı imparator Justinyen tarafindan onarıldığını anlıyoruz.

Satala’ya ait çesitli müzelere devredilen eserler:
a)Istanbul Arkeoloji Müzesi’ne
-Kandil (Toprak) 2 adet
-Yüzük taşları
-XV.Legio Apollinares’in arması
-Kulplu testi
-Armalı kemer tokası
-Madeni parçalar
b)Londra British Museum’da
-Bronz Büst
Ayrıca Trabzon ve Erzurum Müzelerinde Sadak’tan çıkarılan mezar taşları, mezar stelleri,sütun başlıkları,lahit kapakları sergilenmektedir.


SU KEMERI

Önceleri 47 gözlü olan bu su kemerini 1866 yılında Taylor 7 kemeri sağlam kalmış olarak tespit etmistir. Ancak üzülerek yazalim ki bugün sadece 2 kemer ayağı ayaktadır.

BRONZ BÜST

Londra British Museum’dadır. Bir zamanlar Tanrıça Artemis ya da Afrodit Kültü diye adlandırılan Aneaitis kültüne aittir. Grek bronz sanatının tek örneği olup M.Ö.4.yüzyıl başlarına ait olduğu tahmin edilmektedir.

 

Sadak Köyümüzde bulunan ancak yurt dışına kaçırılan bronz büst

 

NIKE KABARTMASI

Kabartmada Zafer Tanrıçası Nike,sol elinde palmatle savaş alanında gezinir biçimde anlatılır .Yapıt canlı, ancak kaba üslubuyla olgun arkaik döneme tarihlendirilebilir.

 

MEZAR STELLERI

Sadak Köyünün dışında, Cirit Tepesinde bulunan 32 stel bu alanın kentin nekropolü olduğunu göstermektedir. Bulunan yazılarin çogu Latince’dir. Roma döneminden kalan mezar taslarının birinde XVI.Lejyon bayraktarı Büyük Covidianus’un karisi Julia Maxia için yaptırıldığı yazılıdır.

 

 

XVI .Lejyon bayraktarı   Büyük Covitianus’un   Karısı Julia Maxia için yaptıgı tahmin edilen   mezar taşıdır.

 

 

Bir Gümüşhaneli olan Aydın Doğan, tüm kente damgasını vuracak eserler yapmış. Kapalı spor salonları, şehir stadyumu, okullar, üniversite… Doğum yeri Kelkit’e daha büyük yatırım yapmış. Doğan Organik Ürünler İşletmesi ilçenin kaderini değiştirmiş. 1564 dekara kurulan işletme çevresinde ekoturizm başlamıştır. Kelkit’in taş evlerle kaplı, binbir çeşit çiçeğin açtığı köylerinde başlayacak projeye ilgi büyük. Şimdiden çok sayıda yerli ve yabancı turist organik tarım alanında konaklamak, köylülerle birlikte çalışmak, tamamen doğal ortamda yetişen sebze ve meyveden tatmak için Doğan Organik Ürünler İşletmesi’ne başvuruyor.

Ayrıca:

MÜZELER

GÜMÜŞHANE İKİZEVLER KENT MÜZESİ
Elmalı Mh. Merkez Gümüşhane
T. 0456 213 59 66

 

MAĞARACILIK

 

KARACA MAĞARASI
Torul İlçesi, Cebeli Köyü
T. 0456 626 50 70

 

EKO-TURİZM
Kelkit ilçesinde bulunan Aydın Doğan’a ait çiftlikte organik tarım amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. İlçede bulunan Aydın Doğan Yüksekokulu Organik tarım bölümünden mezun olanlar bu alanda çalışmalar yapmaktadır. Gümüşhane, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü İşgücü ve Bilgi Takası Projesi’nde (TaTuTa) yer alan iller arasındadır.
www.bugday.org

 

BAHATTİN KAPLAN ÇİFTLİĞİ
Kelkit, Gümüşhane
Bahattin Kaplan ve ailesi Mayıs-Haziran aylarında çiftlik turizmi katılımcılarını evlerinde ağırlıyorlar. Çiftlik, Doğan Organik için mısır üretimi yapmaktadır.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

 

DURALİ ŞAHİN ÇİFTLİĞİ
Kelkit, Gümüşhane
Şahin ailesi ve beş çocukları çiftlik turizmi katılımcılarını evlerinde ağırlıyorlar. Çiftlik, 1994 yılından bu yana Doğan Organik için mısır ve arpa üretmektedir. Çiftlikte sığır, koyun, keçi ve tavuk gibi hayvanlar da bulunur. Konuklar, buğday ve mısır hasadı için Ağustos ayında, patates ve pancar toplama için Eylül ve Ekim aylarında ağırlanmaktadır.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

MUHLİS BAYER ÇİFTLİĞİ
Kelkit, Gümüşhane
Muhlis Bayer, eşi Naile Bayer ve oğulları Mustafa konuklarını banyo ve tuvaleti bulunan bir odada ağırlıyorlar. Konuklar aileyle akşam yemeğine katılırlar. Çiftlik, Doğan Organik için mısır ve arpa, ev için sebze yetiştirilir.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

 

NASUH AKSU ÇİFTLİĞİ 
Kelkit, Gümüşhane
Nasuh Aksu’nun çiftliği Doğan Organik için organik mısır ve arpa üretimi yapmaktadır. Konuklar Ağustos ayında buğday, arpa ve mısır hasadına katılırlar.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

 

NURİ ÇELİK ÇİFTLİĞİ
Kelkit, Gümüşhane
Kınalıtaş Köyü Muhtarı Nuri Çelik, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında 2-3 konuğu evinde ağırlayabilmektedir. Çiftlik, Doğan Organic için 2003 yılından bu yana organik mısır ve arpa üretimi yapmaktadır.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

 

SELMAN AKSU ÇİFTLİĞİ 
Kelkit, Gümüşhane
Çiftliğin ziyaret tarihleri Mayıs-Ağustos ayları arasındadır. Doğan Organik için organik mısır ve günlük kullanım için sebze üretimi yapılmaktadır.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

 

TANER AKYÜZ ÇİFTLİĞİ 
Kelkit, Gümüşhane
Bu çiftlik, yörede organik süt üretimi, çiftçilerin eğitimi, istihdamın geliştirilmesi konularında en önemli girişimdir. Çiftlikte, 435’i inek, toplam 800 hayvan bulunur. Doğan Organik tarafından desteklenen çiftlikte 130 hektarlık alanda mısır üretimi, 25 hektarlık alanda arpa üretimi, 800 hektarlık alanda organik tarım yapılmaktadır. Doğan Organik 10 konuğu ağırlayabilecek kapasitededir.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

 

ZEYNEL ABİDİN AKSU ÇİFTLİĞİ
Kelkit, Gümüşhane
Zeynel Abidin Aksu Çiftliği konuklarını çiftliğin misafirhanesinde konuk etmektedir. Doğan Organik için organik mısır ve arpa üretilen çiftlikte üç kişi konuk edilebilmektedir.
Rezervasyon: Gençtur, 0212 244 62 30

 

YAYLALAR
Gümüşhane yayla turizmi bakımından oldukça zengindir. İl genelinde toplam 283 adet yayla vardır. Bu yaylaların 11 inde yerel ve bölgesel şenlikler düzenlenmektedir. Erikbeli ve Zigana yaylaları turizm merkezidir.

 

ZİGANA YAYLASI
Tarihi İpek Yolu’nun bir kolu İran-Trabzon transit yolunun 2034 metrede geçit veren Zigana Dağı boyun noktasındadır. Zigana Yaylası turizm merkezinde 800 m teleski kayak eğitim pisti, otel, restoran ve diğer hizmetler bulunmaktadır.

 

KADIRGA (KÜRTÜN) YAYLASI
Merkeze 100 km olan Kürtün ilçesi sınırları içerisinde bulunan Erikbeli Turizm Merkezi yaz aylarında oldukça kalabalıktır. Yaylada konaklama tesisleri ve diğer hizmetler bulunur. Temmuz ayının 3. haftası Cuma günü yapılan Kadırga Yayla Şenlikleri’ne yaklaşık 35-40 bin kişi katılır.

 

TAŞKÖPRÜ YAYLASI
Kotsan Dağı’nın kuzey doruklarından kaynaklanan Yanbolu Deresi’nin Yukarı Havza’daki ismi, yani yayla bölümündeki adı Erzurum (Suyu) Deresi’dir. Dere tabanının daraldığı noktada basit taşlarla örülmüş kemer bir köprü bulunmaktadır. Son zamanlarda yaylalara motorlu araçların girmesiyle yol güzergahları değişmiş, tarihi köprü hizmet dışı kalmıştır. Taşköprü Yaylası, Taş Dibi ismiyle eski yerinde kalırken hemen yakınında bulunan han ve dükkanlar bölümü Taşköprü Yaylası olarak adlandırıldı. Merkeze 70 km uzaklıktaki bu yaylada özel sektöre ait 50 yataklı otel, 6 adet bungalov tipi ev, market, fırın, lokanta, alabalık tesisi bulunmaktadır.

 

DAĞCILIK VE TREKKING
İl merkezine çok yakın olan Kuşakkaya Tepesi kaya tırmanışı yapılabilecek olan tepelerdendir. Zigana Dağı ve Kotsan Dağı da dağcılık için uygun mekanlardır.

 

Gümüşhane ilinin denizden yüksekliği 1100 m dir. 3321 metreye kadar yükselen, bol oksijenli dağları vardır. İlçe merkezinde yürüyüş yapılabilecek dağ ve doruklar şunlardır; Kuşakkaya Tepesi, Şahin Kayası ve Aygır Gölü’dür. Diğer önemli doruklar ise; Kotsan Dağı, Zigana Dağı, Deveboynu Tepesi, Karadağ ve Abdal Musa Tepesi’dir.

 

KAMP
Gümüşhane doğa severler için ideal doğal güzelliklere sahiptir. Zigana Dağı, Kadırga Yaylası, Taşköprü Yaylası kamp için önerilir.

 

AVCILIK VE BALIKÇILIK
Gümüşhane ilinin orman örtüsü bakımından zenginliği ve yöre arazisinin çalı örtüsüyle kaplı oluşu birçok yabani hayvan neslinin korunmasına ve popülasyonlarının artmasına olumlu etkileri olmuştur. Ayı, domuz, kurt, tilki, başak, sansar ve dağ keçileri bulunmaktadır. Akbaba, şahin, atmaca, ispinoz, çoban aldatan ve tarla kekliğine sık rastlanır. Bıldırcın, ördek, çulluk ve karatavuğun avlanma oranları oldukça yüksektir.

Kürtün Barajı’nda balıkçılık amaçlı tesis kurularak balık üretimi yapılmaktadır. Harşit Çayı’nda sazan, alabalık türleri yetişmektedir.

 

KIŞ SPORLARI

 

ZİGANA GÜMÜŞKAYAK TESİSLERİ 
Merkez günlük turlar için uygundur.
Zigana Gümüskayak Tesisleri, Torul, Gümüshane
T. 0456 629 10 05

 

ÇİM KAYAĞI
Gümüşhane Zigana Kayak Tesisleri’nde yaz mevsiminde Çim kayağı yapma olanağı sunulmuştur. Ayrıca Kadırga Yaylası’nda çim kayağı için parkur vardır.

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ
Merkeze bağlı Süleymaniye Mahallesi yamaç paraşütü için uygundur.

 

RAFTİNG

 

HARŞİT ÇAYI
Harşit Çayı, 3280 km² yüzey drenajı 132,106 m³lük ortalama akıma sahiptir. Valilik tarafından Harşit Çayı’nda merkezde 13 km .lik parkurda Uluslararası Kano ve Rafting yarışmalarının yapılması için çalışmalar başlatılmıştır.

 

SU SPORLARI

 

KÜRTÜN BARAJ GÖLÜ
Kürtün Baraj Gölü su sporları için uygundur. 2005 yılında Türkiye Su Kayağı Milli Takımı, Türkiye Jet Ski Milli Takımı, Deniz Harp Okulu, ABD, Almanya, Hollanda, İsveç, Yunanistan Milli Takımları gösterileri düzenlenmiştir.