Kelkit Tarihi

Kelkitte Ulaşım

İlçenin çevre İl ve İlçelerle olan bağlantısı karayolu ile sağlanmaktadır. İlçemiz Gümüşhane ve Erzincan il merkezlerine Devlet Yolu ile bağlıdır. Erzincan’a uzaklığı 76 Km. olup, yolun tamamı asfalttır. Gümüşhane’ye uzaklığı ise 58 Km. olup, tamamı asfalt. En yakın Demiryolu istasyonu Erzincan’dadır. İlçemizden Erzincan ve Gümüşhan’eye her gün karşılıklı minibüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Trabzon gibi İllerimize hergün otobüs seferleri bulunmaktadır. Şehirlerarası ulaşımla ilgili İlçemizin herhangi bir problemi bulunmamaktadır. İlçemizin bütün köylerine ulaşım sağlanmaktadır. Köy yollarının % 92’si asfalttır.

 

Hiç süphesiz bir yörede ekonomik, idarî ve kültürel fonksiyonlarin gelistirilmesinde en basta gelen etkenlerden birisi de ulasimdir. Kelkit, Bayburt-Erzincan, Trabzon-Erzincan, Bayburt-Siran yol baglantilari üzerinde kurulmus, merkezi bir konumda bulunmaktadir. Gümüshane-Kelkit-Erzincan karayolunun, 1956 yilinda güzergah degisikligiyle Kelkit’in kenarindan geçilmesi kararinin alinmasi Kelkit’in ulasim avantajini iyice belirginlestirmistir. Adi geçen yolun, günümüzdeyse Kelkit’in tam merkezinden geçiyor olmasi, geçen sürede Kelkit’in yerlesim itibariyle büyüdügünü göstermektedir.

D 885 karayolu (Gümüshane-Erzincan karayolu Kelkit geçisi) üzerinde ortalama günlük araç trafiginin 1500’leri bulmasi,bu yolun ne kadar isler bir görümünde oldugunu belirtmesi açisindan önemlidir. D.I.E. verilerine göre Kelkit’te 1990 yili itibariyle faal nüfusun %3.5 kadari (yani 112 kisi) ulasim sektöründe çalismaktadir. Fakat, Kelkit Soförler Odasina kayitli 546 soför ve nakliyecinin bulunmasi, bu rakama ihtiyatla bakmamiza neden olmaktadir.

 

Kelkit’in bölge disi uzak merkezlere ulasimi, genellikle ya Yesil Erzincan Seyahat, yada Turay Turizm marifetiyle olmaktadir. Siran ilçesinin 2, Bayburt ilininse 4 seyahat firmasi yine Kelkit’ten geçerek büyük merkezlere gitmektedir. Kelkit’in diger yakin sehirlere olan ulasimi agirlikli olarak minibüs firmalarinca saglanir. fBunlar S.S. Minibüs Yolcu Tasimaciligi Kop. ve Öz Kelkit Seyahat Limitet Sirketidir. Bu iki yolcu tasima müessesesine bagli 130’a yakin minibüs bulunmaktadir.

Günlük ortalama Kelkit’ten Erzincan’a 12-13, Gümüshane’ye 5-6 ve Trabzon’a da 2-3 sefer düzenlenmektedir. Bunun yaninda Siran ve Bayburt baglantili minibüs firmalari da Kelkit’ten geçmektedir. Kelkit’te yerlesim alanlarinin genislemesiyle birlikte sehir içi ulasimi ticari taksi ve belediye otobüsleriyle yapilmaktadir. Toplam 4 belediye otobüsü ve 35 e yakin ticarî taksi bu alanda hizmet vermektedir. Ilçe genelinde 500’ü askin tescilli otomobil bulunmaktadir.