Zilli Kilim

Kelkit’e özgü bir dokuma türü olan ve Zilli Kilim adıyla ün yapmış, ancak son dönemlerde unutulmaya yüz tutmuş bu el sanatının yeniden canlandırılabilmesi ve vatandaşlarımıza gelir kaynağı sağlamak amacıyla bu proje uygulamaya konulmuştur.

ÖZELLİKLERİ

Tarihçesi oldukça eskiye dayanmakta olan Kelkit Zilli Kilimleri, çözgü ipleri dahil tamamen koyun yününden imal edilmektedir. İplikler bütünüyle elde eğrilmekte olup, makine ipi kullanılmamaktadır. İplikler kök boya ile kaynatılmak suretiyle renkler elde edilmektedir. İp boyama esnasında kimyasal hiçbir katkı maddesi kullanılmadığından renklerde akıtma ve solma olmamakta ve canlılığını sürekli muhafaza etmektedir. Boya malzemesi olarak kullanılan bitki ve köklerin bir kısmı Kelkit yöresinden bir kısmı da diğer bölgelerden temin edilmektedir. Kelkit Zilli Kilimlerinde dokumalar tek taraflı yapılır ve tek yüzlü kullanılır.

Kurbağacık Karanakış

Beşfırlam Eğri Zincir

Çerçeve Ger

Kelkit Zilli Kilimleri; kilim, yolluk, çanta, kırlent, araba takımı ve seccade gibi değişik kullanım amacına yönelik olarak üretilmektedir.

İPLERİN HAZIRLANMASI VE BOYANMASI

Yünler Yöremizde İğ Denilen Aletle Eğrilerek İp Haline Getirilir

İplikler Boyamaya Kelep Yapılarak Hazırlanır

İplikler % 100 Bitki Kökleri İle Kaynatılarak Boyanır

Açılan Kurslarda veya Evlerde Genç Kız ve Kadınlarımız Tarafından Dokunur

BAZI DOKUMA ÖRNEKLERİ

Araba Takımı Yolluk

Çanta Kırlent

KİLİM

SATIŞ ŞEKLİ VE FİYATI

Dokuma ürünlerimizin m² fiyatı 100 TL. dir. Satılan ürünün ebatlarına göre fiyatı değişmektedir. Telefon ve faks yoluyla sipariş verilebildiği gibi aşağıdaki butonu tıklayarak internet üzerinden de sipariş verilebir.
Kelkit dışından verilen siparişlerde kargo ücreti alıcıya aittir. Sipariş edilen ürün gönderilmeden önce ücretinin hesaba yatırılması istenecektir.

KÜLTÜR BAKANLIĞI (DÖSİM) İLE YAPILAN ANLAŞMALAR

Kaymakamlığımızca uygulanmakta olan Zilli Kilim Projesi çerçevesinde üretilen kilimler T.C. Kültür Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Uzmanlar Kurulunca değerlendirilerek satın alınmaktadır.
2001 yılı içerisinde Kültür Bakanlığından alınan 150 parça kilim siparişi eksiksiz olarak teslim edilmiştir. 2002 yılında ise toplam 700 parça dokuma ürününden oluşan kilim siparişi alınmıştır. Böylelikle Kilim Projesinin devam edebilmesinde önemli bir yer tutan pazar problemi çözümlenmiştir.

KÖK BOYA BİTKİLERİ

– Labada (Evelik) – Sumak – Sütleğen
– Papatya – Ada Çayı – Nane
– Soğan – Meşe – Mazı
– Böğürtlen – Karamuk – Fındık Kabuğu

– Sumak Üzümü – Hayıt – Civit Otu
– İnci Çiçeği – Ezentere – Karayemiş
– Sığır Kuyruğu – Ceviz Kabuğu – Kestane
– Kara Lahana – Erguvan – Kızamık Kökü
– Muhabbet Çiçeği – Muşmula – Meyan Köyü
– Eğrelti Otu – Ekşi Elma – Kuşburnu
– Çoban Üzümü – Palamut